Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Tydzień oczami Bezczelnego: 1-7.01.2013

9 stycznia 2013

Skoro nie było końca świata, to niestety trzeba żyć dalej. Pierwszy tydzień nowego roku za nami, a wraz z nim kilka wydarzeń mniej lub bardziej godnych uwagi, na które pragnę zwrócić swoje i Wasze oczy. O ile nie nastąpią nieprzewidziane okoliczności, taką własną prasówkę będę robił co tydzień.

prof. Z. Radwański2 stycznia o godzinie 11.00 na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu odbył się pogrzeb śp. prof. zw. dr. dr. h. c. Zbigniewa Radwańskiego (31.08.1924 r. – 20.12.2012 r.). Profesor po trzech latach studiów ukończył w 1948 r. prawo na Uniwersytecie Poznańskim, po dwóch latach doktoryzował się pracą prawno-historyczną. Szybko zajął się zagadnieniami cywilistycznymi i to ta gałąź prawa stała się najważniejszym polem pracy Profesora i zdecydowanie najwięcej mu zawdzięcza. Do roku 1994 pozostawał pracownikiem naukowym Uniwersytetu, awansując tak w karierze naukowej (aż do profesora zwyczajnego w roku 1977) jak i administracyjnej (prodziekan w latach 1965-1966 i dziekan w latach 1966-1972 Wydziału Prawa i Administracji; rektor 1982-1984). Jako rektor przeciwdziałał opresji systemu komunistycznego i za wszelką cenę starał się utrzymać funkcjonowanie Uniwersytetu. Po nakazie władz, dotyczącym zwalczania opozycji na uczelni, podał się wraz z prorektorami do dymisji, która po negocjacjach została cofnięta, a w zamian Partia wycofała się ze swoich projektów. Wypromował dziesięciu doktorów, z których dziewięciu zostało profesorami prawa. Pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopism prawniczych, był członkiem PAN-u, a od 1987 r. aktywnie uczestniczył w pracach legislacyjnych, których uwieńczeniem był urząd przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości w latach 1997-2010. Odznaczono go wieloma orderami, w tym Orderem Orła Białego i Polonia Restituta, a także otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest autorem 300 publikacji w tym 6 monografii. Najwybitniejszy polski cywilista najlepiej ze wszystkich polskich uczonych znał materię kodeksową. W dobie wąskich specjalizacji prawniczych i praktycznego ujęcia pracy prawnika, Profesor pozostawał rzetelnym teoretykiem, wrażliwym na potrzeby człowieka i współczesnego obrotu gospodarczego, a jego licznymi zainteresowaniami naukowymi można by obdzielić co najmniej kilku wybitnych naukowców. Gdy pytano Profesora jak radzi sobie z tak olbrzymią ilością obowiązków, odpowiadał, że ludzie przynajmniej w jednym są równi – każdy ma do dyspozycji 24 godziny na dobę. On swoją pracę zaczynał o 6.00 rano.

Od 1 stycznia wprowadzono kilka zmian w przepisach.

W budżecie na bieżący rok Minister Finansów zapisał, a Parlament przyjął, 1,5 mld zł wpływu z mandatów. Innymi słowy – uwaga na radary, kontrole prędkości, przejścia w miejscach niedozwolonych i na czerwonym świetle, oraz każde inne zachowania, które mogą pomóc podreperować finanse państwa. Czy ktokolwiek ma jeszcze złudzenia, że celem chociażby drogówki jest poprawa bezpieczeństwa i przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym, a nie dyscypliny finansów publicznych?

Od 2 stycznia wzrosła opłata na autostradzie A2 na odcinku Konin – Nowy Tomyśl o 2 grosze za każdy przejechany kilometr. Podwyżka nie jest może drastyczna (na całym odcinku to raptem 3 zł), niemniej na usta ciśnie się pytanie, czy 45 zł za przejazd samochodem osobowym 150 km autostrady nie jest ceną zbyt wygórowaną jak na warunki polskiego portfela.

Na szczęście dla wspomnianych portfeli i ich właścicieli, o ile posiadają również telefon komórkowy, UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) nakazał właścicielom sieci komórkowych obniżkę stawek między operatorami z obecnych 12 gr do około 8 gr, a od 1 lipca br. do 4,29 gr za minutę. Obniżki są duże, ale nie cieszmy się przedwcześnie! Ceny połączeń klientów indywidualnych oczywiście spadną, ale nie aż tak bardzo i nie od 1.01.2013 r.

Optymizmem jednak napawa działanie systemu eWUŚ (elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców). System ma doprowadzić do stanu, w którym na podstawie jedynie dowodu osobistego będziemy potwierdzać ubezpieczenie zdrowotne i dzięki temu zarejestrujemy się u lekarza. Niepotrzebne będą zaświadczenia, legitymacje, RMUA i inne. Wystarczy dowód. Podobno w prawie całej Polsce działa bez większych zakłóceń. Nie musiałem jeszcze tego sprawdzać, czego i Wam jak najdłużej w tym roku życzę!

Ostatnią kwestią, która nie była najważniejsza w ubiegłym tygodniu, ale najprawdopodobniej będzie elektryzować Europę i świat w bieżącym roku, jest Brixit, czyli ewentualne wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Na ile jest to element zbliżającej się powoli na Wyspach kampanii wyborczej, na ile odwzorowuje rzeczywiste nastroje i potrzeby społeczeństwa brytyjskiego, a na ile jest elementem gry negocjacyjnej rządu premiera Camerona z UE (w tym o kształt nowej perspektywy finansowej), trudno na razie powiedzieć. Pewnym jest, że Wielka Brytania ma za złe Unii zbytnią ingerencję w wewnętrzne sprawy krajów członkowskich. Trudno odmówić słuszności tak postawionemu zarzutowi. Czy jest to jednak powód do wyciągania najgroźniejszego, również dla gospodarki samego Królestwa, oręża? Odpowiedź na to pytanie zapewne poznamy w 2013 roku.

Zapraszam do dyskusji nad powyższymi konkluzjami!

Łukasz J. Latosiński

Student V roku prawa na UAM, od ponad 2 lat pracownik kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr w Poznaniu. Lektor, ceremoniarz, konferansjer. Hobbystycznie – twórca nalewek. Prywatnie – Dziedzic Wzgórza.

Tagi: , , , , , , , , , , ,